آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
زیردوشی و مدل‌های آن | منطقه ادمین

یکی از ابزار و تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی که کمتر دیده می‌شود و تقریباً در همه سبک‌های دکوراسیون مانند مدرن و کلاسیک از آن استفاده می‌شود، زیردوشی است که با توجه به جنس آن ممکن است در سبک‌های مختلفی در بازار وجود داشته باشد.

نقش زیردوشی در حمام

در حال حاضر، مدل‌های مختلفی از این تجهیزات در بازار وجود دارد که در آنها، جنس، طراحی، و نحوه قرارگیری آنها متفاوت است. برخی از آنها به صورت مجزا استفاده شده و برخی نیز همراه با کابین دوش مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هر صورت زیردوشی برای کسانی که به شکل حرفه‌ای به طراحی و ساخت حمام نگاه می‌کنند بیشتر از نگاه‌های معمولی ارزش دارد.

به همین دلیل، ما در کلینیک ساختمانی منطقه ادمین، قصد داریم که ضمن معرفی انواع مختلف زیردوشی، به شرح برخی از مفاهیم مرتبط با آن‌ها بپردازیم.

زیردوشی چیست؟

اگر در حمام و سرویس بهداشتی یک منزل به یک سطح صاف، سفید رنگ و دارای لعاب به صورت مجزا در زیر پنل دوش یا کابین دوش مواجه شدید، همان قسمت را می‌توان زیردوشی معرفی کرد. در حقیقت، زیردوشی یک قسمت مجزا است که سطح زیرین ابزارها و تجهیزات حمام را پوشش می‌دهد و از انتقال آب به سایر قسمت‌های حمام و سرویس بهداشتی جلوگیری می‌کنند. البته نمی‌توان ادعا کرد که این محصولات همیشه به رنگ سفید دیده می‌شوند، اما در حالت معمول و پر مصرف آنها، رنگ سفید به عنوان یک رنگی محبوب شناخته می‌شود.

زیردوشی چیست؟

اهمیت زیردوشی

اگرچه زیردوشی در نگاه به یک حمام چندان توجه کسی را به خود جلب نمی‌کند و حتی در مدل‌های توکار آن، می‌توان نوعی محوشدگی را مشاهده کرد، اما اهمیت استفاده از آن برای نصاب‌های حرفه‌ای بیشتر از یک سطح پوششی معمولی است. در حقیقت یک زیردوشی:

 • از انتقال بیشترین حجم رطوبت به سایر قسمت‌های حمام و سرویس بهداشتی جلوگیری می‌کند؛
 • یک سطح مشخص و صیقل شده برای تجهیزاتی مانند پنل دوش و کابین دوش مشخص می‌کند؛
 • از لحاظ بهداشتی و رعایت تمیز شدن کف حمام اهمیت دارد؛
 • مسئله زیبایی شناختی و تأثیر آن بر دکوراسیون داخلی حمام و سرویس بهداشتی نیز مطرح می‌شود؛
 • به تنوع رنگی در کف و سازگار شدن بین سرامیک و این محصول کمک می‌کند.

اهمیت زیردوشی

انواع زیردوشی از لحاظ محل نصب

اگر مدل‌های مختلف زیردوشی را ندیده‌اید، حتماً توصیه می‌کنم که در قسمت محصولات کلینیک ساختمانی منطقه ادمین با انواع مختلف آن‌ها آشنا شوید. به‌طورکلی، یکی از مواردی که می‌تواند در دسته‌بندی آنها مورد استفاده قرار گیرد، نحوه نصب آنهاست؛ به طوری که به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • زیردوشی ثابت: این زیردوشی‌ها همراه با نصب سرامیک یا کاشی حمام و سرویس بهداشتی به شکل ثابت نصب می‌شود و امکان تعویض یا تغییر در آن وجود ندارد.

زیردوشی ثابت

 • زیردوشی متحرک: این سبک نسبت به سایر مدل‌ها راحت‌تر بوده و می‌توان آن را در شرایط مختلف تغییر داد. در حقیقت، در این شیوه، کاربر امکان تغییر و جابجایی آن را خواهد داشت و می‌تواند اندازه آن را با توجه به اندازه متناسب حمام انتخاب کند.
 • زیردوشی توکار: این زیردوشی‌ها همانند زیردوشی‌های ثابت هستند، با این تفاوت که در بدنه کف حمام و پایین‌تر از سطح معمولی آن به کار گرفته می‌شوند. در این شیوه، یک عمق نسبتاً ملایم به وجود می‌آید که از انتقال آب و رطوبت به سایر قسمتهای حمام جلوگیری می‌کند.

زیردوشی توکار

جنس زیردوشی

فاکتور مهم دیگری که در انتخاب زیردوشی اهمیت دارد، جنس آنهاست که معمولاً با توجه به توانایی شرکت سازنده، ممکن است در انواع مختلفی ساخته شوند و انتخاب آنها به سلیقه مشتری و انتظاری که از آن محصول دارد بستگی دارد. به‌طورکلی در سطح بازار می‌توان به محصولات زیر دسترسی داشت:

 • زیردوشی فایبرگلاس: این زیردوشی‌ها از فایبرگلاس و سایر مواد کامپوزیتی ساخته می‌شوند و معمولاً پرکاربردترین نوع محسوب می‌شوند. وزن پایین، استحکام بالا، لایه لعاب نفوذناپذیر و تنوع بالا در طرح و رنگ باعث شده است که زیردوشی‌های فایبرگلاس از طرفداران بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها برخوردار باشند.

زیردوشی فایبرگلاس

 • زیردوشی چینی: زیردوشی‌های چینی نسبت به سایر مدل‌ها وزن بالاتری دارند و از یک لایه لعاب محکم و یکپارچه تشکیل شده‌اند. بخاطر جنس به کار رفته در این محصولات، قیمت آنها نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر است و معمولاً به صورت ثابت یا توکار به کار می‌روند. در این مدل مسئله شکستن اهمیت بسیاری دارد و هنگام نصب باید به آن توجه کرد.
 • زیردوشی لعابی: این مدل عمدتاً از فلز و ورقه‌های فولادی ساخته می‌شوند و یک لایه رنگی و نفوذ ناپذیر بر روی آنها کشیده می‌شود. این لایه لعاب استحکام بالایی دارد و از رسیدن رطوبت به فلز جلوگیری می‌کند. مقاومت در برابر شکستن و نداشتن انعطاف از ویژگی بارز این مدل است و مسئله خوردگی به مرور زمان و پس از شکستن لایه لعاب مهمترین مشکل این ابزارها هستند.

زیردوشی لعابی

 • زیردوشی پلاستیکی: اگر به دنبال یک زیردوشی سبک و منعطف هستید و می‌خواهید در فواصل زمانی مختلف آنها را تعویض کنید، زیردوشی‌های پلاستیکی برای شما بهترین گزینه هستند. این مدل بسیار ارزان قیمت است، منعطف است، لایه لعاب آن در برابر شرایط مختلف مقاومت دارد و استفاده از آن راحت است. با وجود این همه مزایا، زیردوشی‌های پلاستیکی طرفداران چندانی ندارند.
 • زیردوشی طرح سنگ: این تجهیزات از مواد کامپوزیتی و پلیمری ساخته می‌شوند و استحکام آن‌ها تقریباً همانند سنگ طبیعی است. مزیت زیردوشی‌های طرح سنگ نسبت به مدل چینی، وزن پایین آنهاست و قیمت پایین‌تری دارند. کسانی که از دکوراسیون سنتی در حمام و سرویس بهداشتی خود استفاده می‌کنند و به طرح‌های طبیعی علاقه دارند، می‌توانند از این مدل استفاده کنند.

قیمت زیردوشی

قیمت زیردوشی به عوامل مختلفی مانند جنس، لایه، رنگ و طرح آنها بستگی دارد. با توجه به جنس‌های ذکر شده فوق، زیردوشی‌های چینی از قیمت بالاتری در بازار برخوردارند و معمولاً طراحان دکوراسیون و افراد صاحب خانه تمایل بیشتری به استفاده از آنها دارند. زیردوشی‌های فلزی به خاطر داشتن استحکام بالا و طول عمر بیشتر، بعد از این گوشی‌های چینی قرار می‌گیرند.

قیمت زیردوشی طرح سنگ و زیردوشی‌های فایبرگلاس تقریباً در یک محدوده قرار دارد و تنها ممکن است به خاطر طراحی آنها کمی تفاوت قیمت داشته باشند. زیردوشی‌های پلاستیکی به خاطر این که عمدتاً به صورت متحرک استفاده می‌شود، ارزان‌ترین مدل محسوب می‌شود.

قیمت زیردوشی

ابعاد زیردوشی

در بین تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی، ابعاد زیردوشی متنوع‌تر از سایر محصولات است. این تنوع بالا به خاطر تفاوت در اندازه حمام در ساختمان‌های مختلف است. در حقیقت، اندازه کابین دوش و اندازه پنل دوش در انتخاب ابعاد زیردوشی‌ها تأثیرگذار هستند؛ اما ممکن است طراحان با توجه به سبک دکوراسیون استفاده شده در حمام، ابعاد متفاوتی از آنها در نظر داشته باشند. برخی از آنها نیز به صورت مثلثی و برخی نیز به صورت نیم دایره و گرد ساخته می‌شود. بنابراین اگر به یک فروشگاه برای خرید زیردوشی مراجعه کنید، اگرچه مدل‌های مختلفی را خواهید دید، اما زیردوشی ۸۰ × ۸۰ بیشتر از سایر مدل‌ها دیده می‌شود.

ابعاد زیردوشی

اگر تجهیزات ارائه شده در فروشگاه منطقه ادمین توجه شما را به خود جلب کرده، برای سفارش خرید با ما در تماس باشید و اگر نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما در کنار شما خواهند بود.

 

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »