آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
طرح ویترای روی شیشه | چگونه به سادگی یک طرح ویترای را روی شیشه پیاده کنیم؟

طراحی ویترای روی شیشه

هنر ویترای در واقع طراحی بر روی ظروف شیشه ایست که یکی از هنرهای زیبا و زینتی محسوب می شود. همانند طراحی روی سفال یا پارچه، ویترای یکی از پر طرفدار ترین هنرهای طراحی است که حتی پیشینه تاریخی در کشورهای مختلف دارد. ویترای می تواند ظروف ساده و اشیاء شیشه ای را زیبا و چشمگیر کند. ویترای می تواند روی شیشه های بزرگِ مکان های مختلف تاریخی و مذهبی مانند کلیساها  اجرا شود. پیاده سازی طرح ویترای روی شیشه نیاز به این ندارد که طراح حرفه ای یا نقاش زبر دستی باشید بلکه می توانید با کمی تمرین و علاقه در این کار مسلط شود. در ابتدا برای تمرین می توانید از ظروف ارزان قیمت استفاده کنید مانند شیشه مربا و یا هر چیزی دیگری که شیشه ای باشد تا زمانی که کاملا دستتان راه بیفتد.

وسایل مورد نیاز

طرح ویترای روی شیشه

برای پیاده سازی طرح ویترای روی شیشه به چه وسایلی نیاز داریم؟

  •  خمیر دور گیر
  • ظرف یا شی شیشه ای که میخواهید روی آن طرح را بکشید
  • قلم مو و اسفنج ( قلم موهایی که سر باریکی دارد مناسب ترند )
  • رنگ های مخصوص ویترای
  • اسپری براق کننده
  • شابلون ( یا طرح مورد نظر را کشیده باشید برای آسان شدن کار)
  • پالت برای رنگ های ویترای

روش کار ایجاد یک طرح ویترای روی شیشه

برای شروع طراحی ویترای ابتدا باید ظرف مورد نظر را کاملا تمیز کرده و هیچ گرد و خاکی در آن وجود نداشته باشد. سپس شابلون یا طرحی که از قبل روی یک کاغذ کشیده اید، روی ظرف خود گذاشته و با استفاده از ماژیک یا خودکار آن طرح را روی ظرف بکشید. آنگاه با استفاده از خمیر دورگیر که( ترجیحاً رنگ طلایی و سفید باشد) طرحی که از قبل روی ظرف کشیدیم را دوباره کشیده و می گذاریم تا خشک شود. پس از این مرحله با استفاده از قلم مو رنگ آمیزی را شروع می کنیم. باید توجه داشته باشید که قلم مو باید مناسب این کار باشد .  قلم مو باریک برای طرح هایی که نیاز به ظرافت دارد استفاده میشود و قلم موهای بزرگ برای رنگ آمیزی یا طرح هایی که فضای بیشتری نیاز دارند استفاده می شود. مراقب باشید که حجم زیادی از رنگ را یک جا روی ظرف نذارید چرا که باعث خراب شدن کار می شود.

انواع ویترای

علاوه بر این توجه داشته باشید که رنگهای مخصوص طراحی ویترای روی شیشه بر دو پایه هستند. یکی بر پایه آب و دیگری بر پایه تینر می باشند. اگر میخواهید طراحی ویترای روی شیشه تزئینی باشد و قابل شستشو نیست، می توانید از رنگ ویترای بر پایه آب استفاده کنید. ولی اگر ظرف شما قابل شستشو است و میخواهید روی ظرف غذا یا هر چیزی که با آب سر و کار دارد باید از رنگ ویترای بر پایه تینر استفاده کنید .

بعد از اینکه رنگ آمیزی به اتمام رسید، به مدت ۹ ساعت کار در محیطی می گذاریم که کاملا خشک، گرم، بدون گرد و خاک و آلودگی باشد تا کاملا خشک شود. سپس ظرف را در فر قرار میدهیم و فر را روی ۳۲۵ درجه فارنهایت تنظیم می کنیم . توجه داشته باشید که فر باید سرد باشد و بعد ظرف را بگذارید.

این روش برای طراحی ویترای روی ظروفی بود که قابل شستشو هستند و از آن استفاده روزمره داریم. ولی برای رنگ ویترای بر پایه آب به مدت ۸ یا ۹ ساعت در مکانی خشک و گرم و تمیز بدون آلودگی قرار میدهیم . بعد از آن اسپری براق کننده را می زنیم تا ظرف یا شی ء مورد نظر براق شود. پس از این کارها ظرفمان آماده هست.

برای مشاهده طرح جدید ویترای کلیک کنید

نکات کار با ویترای

دقت کنید که قبل از شروع کار روی سطح شیشه ای را با آب و صابون و یا الکل تمیز کنید تا آماده کار شود.

هنگام پیاده سازی طرح ویترای روی شیشه ، اگر روی یک جسم کروی شکل یا گرد کار می کنید، آن را به صورت افقی قرار دهید تا از شره کردن رنگ جلوگیری شود.

 برای تصحیح اشتباهات کار ، باید دقت کنیم که در مدتی که مواد هنوز خیس هستند این امکان وجود دارد. از یک تکه پارچه کتان آغشته به تینر بی بو استفاده کنید تا رنگهای ویترای را تصحیح کنید.

برای اصلاح جزئیات طرح تکمیل شده تان، از یک اسفنج نمناک جهت تمیز کردن کل سطح کار استفاده کنید. و یا چند دقیقه در آب غوطه ورش کنید تا رنگ ها کاملاً تمیز شوند.

 ارسال در حدود 8 ماه قبل  ادامه مطلب »