آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
قطاع کاری روی پارچه | سوخت نگاری یا قطاع کاری روی پارچه چیست؟

معرفی هنر قطاع کاری روی پارچه

یکی از هنرهایی که روی پارچه انجام می شود هنر زیبای قطاع کاری است. این هنر به نام های دیگری مثل سوخته نگاری یا هویه کاری روی پارچه نیز خوانده می شود. به طور کلی قطاع کاری روی سطوح مختلف مثل پارچه، کاغذ، چوب و … انجام می شود. در اینجا قصد داریم به طور خاص هنر قطاع کاری روی پارچه را به شما معرفی کنیم.

قدمت قطاع کاری و قطاع کاری روی پارچه

قطاع کاری روی پارچه

می توان گفت قطاع کاری از زمانی که انسان آتش و فلزات را کشف کرد پدید آمده است. به این صورت که فلزات را طی حرارت زیاد با آتش بر روی سطحی که می خواستند تماس می دادند و اشکال و نوشته های موردنظرشان را ترسیم می کردند. آثار مختلفی از قطاع کاری در ملل مختلف از جمله ایران، چین، مصر، یونان و … یافت شده است که نشان می دهد این هنر بسیار گسترده بوده و در اکثر سرزمین ها رواج داشته است.

ابزارهای لازم برای قطاع کاری روی پارچه

قطاع کاری روی پارچه ابزارهای زیادی نمی خواهد و در واقع برای شروع این هنر و فعالیت درآن نیاز به صرف هزینه زیادی نیست. هویه، پارچه، قالب، ۳ وسیله ای هستند که شما نیاز دارید. البته وسایلی مثل اتو و زانفیکس هم ممکن است در حین کار لازم شود.

هویه

هویه ابزار برقی کوچکی است که یک سر آن پلاستیکی و عایق است و سر دیگر آن فلزی است. زمانی که هویه به برق متصل می شود جریان برق به حرارت تبدیل می شود و بخش فلزی آن را داغ می کند. با حرکت دادن بخش فلزی داغ هویه روی پارچه، سبب می شود تا پارچه بسوزد و شکل موردنظری که می خواهیم روی پارچه ترسیم شود. برای قطاع کاری روی پارچه توصیه می شود حتما هویه های ۸۰ یا ۱۰۰ وات تهیه کنید و در هنگام کار با هویه دقت کامل را داشته باشید تا آسیبی نبینید.

برای مشاهده طرح های جدید کلیک کنید

پارچه

برای قطاع کاری روی پارچه محدودیتی برای نوع پارچه های مورد استفاده وجود ندارد و شما با جنس های مختلف پارچه می توانید کار کنید. پارچه های مخمل، کتان، پارچه های گونی بافت، لمه و چرم (مصنوعی) و … پارچه های رایجی هستند که در قطاع کاری روی پارچه استفاده می شوند.

قالب

قطاع کاری روی پارچه

قالب ها که عموما به شابلون نیز معروف هستند، در اشکال مختلف در بازار یافت می شوند. شما برای قطاع کاری روی پارچه، حتما قالب های آلومینیومی یا مسی تهیه کنید. این نوع قالب ها مناسب کار با هویه هستند و وقتی روی پارچه قرار می گیرند به سبب وزن خود، پارچه را تا حدودی ثابت نگه می دارند. در بازار انواع قالب های مخصوص قطاع کاری روی پارچه موجود است که با هر سلیقه ای می توانید آن ها را تهیه کنید.

 

نحوه قطاع کاری روی پارچه

برای هویه کاری پارچه، پارچه را بر روی سطح صاف و نسور قرار دهید و پارچه ای را که می خواهید هویه کاری کنید بدون تاخوردگی و جمع شدگی بر روی سطح پهن کنید. قالب را روی پارچه قرار دهید و هویه را به برق متصل کنید. در حالی که هویه داغ شده است با دقت از قسمت عایق آن به صورت عمود و ۹۰ درجه در دست بگیرید و به دور قالب و نواحی توخالی قالب که پارچه دیده می شود حرکت دهید تا با سوختن پارچه، شکل قالب روی پارچه ایجاد شود.

اگر شما می خواهید پارچه هویه کاری شده را بر روی پارچه زمینه دیگری بچسبانید نیاز به زانفیکس دارید. زانفیکس با حرارت دیدن قابلیت چسبندگی پیدا می کند و به شما اجازه می دهد تا بدون هیچ دوختی پارچه هویه کاری شده را با اتو کردن روی پارچه زمینه بچسبانید. برای این منظور زانفیکس را کاملا در قسمت زیرین پارچه ای که هویه می کنید قرار دهید و همزمان با هم هویه کنید. سپس بر روی پارچه زمینه قرار دهید طوری که زانفیکس بین دو پارچه قرار داشته باشد و چند بار اتو را روی آن حرکت دهید تا کار روی پارچه زمینه بچسبد.

کاربردها و موارد مصرف قطاع کاری روی پارچه

قطاع کاری روی پارچه

قطاع کاری روی پارچه نه تنها کارایی خود را در دنیای امروز از دست نداده است بلکه بسیار پررونق تر از قبل ادامه دارد. شما می توانید قطاع کاری روی پارچه را بر روی همه وسایلی که با پارچه هستند پیاده کنید و هیچ محدودیتی برای این هنر قائل نباشید. شما می توانید قطاع کاری روی پارچه را بر روی رومیزی، شال و روسری و لباس های مختلف، پرده ها و روتختی های منزل اجرا کنید و خانه و لباس هایی خاص و زیبا خلق کنید.

 ارسال در حدود 8 ماه قبل  ادامه مطلب »