آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
نکات مهم در کاهش خطا HEC-GeoHms


تعداد بازدیدها:
۹۴۷

امروزه سیستم اطلاعات مکانی (GIS) به طور گسترده در مطالعات منابع آب به دلیل اینکه مستقیماً به داده های مکانی و زمانی و لایه های مختلف اطلاعاتی وابسته است، کاربرد پیدا کرده است. در بخش هیدرولوژی یک حوضه نقش عوامل مختلف هیدرولوژیکی حوضه مانند مشخصات فیزیکی حوضه و آبراهه، نوع خاک، پوشش گیاهی، کاربرد اراضی و .. بسیار حائز اهمیت است. با توجه به این مسئله، اداره مهندسی ارتش آمریکا اقدام به تهیه و توسعه بسته نرم افزاری (الحاقیه یا اکستنشن ) HEC-GeoHMS در محیط نرم افزار GIS نموده است که موجب افزایش دقت و صرفه جویی در زمان می گردد. اکستنشن HEC-GeoHMS این توانایی را دارد که مشخصات فیزیکی حوضه و آبراهه را تعیین و یک مدل خروجی جهت استفاده در نرم افزار HEC-HMS ایجاد نماید.

برای جلوگیری از خطاهای احتمالی، هنگام ورود دیتا به نرم افزار HEC-GeoHms سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید. به این ترتیب درصد خطا هنگام پردازش اطلاعات کاهش می یابد:

نکته اول: برای پردازش سریعتر، پوشه اصلی پروژه خود را روی درایو محلی خود بسازید (مثلا C: ). پردازش  از روی  درایو شبکه  سرعت شما را به شدت کاهش می دهد . توجه فرمایید به هیچ وجه از پوشه  MyDocument برای ذخیره فایل جئودیتابیس استفاده نکنید.

نکته دوم: نامگزاری مناسب برای فایل های مرتبط با پروژه ، پوشه نگهداری فایل ها و لایه ها رمز موفقیت در ساخت یک پروژه بدون خطاست . اکثر خطاهای نرم افزار GIS با کد خطای عمومی غیر قابل پیگیری شامل همین بند می شوند . نام مناسب باید کوتاه باشد. به همان اندازه قابل فهم و بازیابی باشد و کاربر بتواند در آینده از روی همین نام های کوتاه ، فایل خود را بشناسد. از فاصله یا BackSpace در نامگزاری استفاده نکنید. اغلب کارکترها در نام گزاری شما خطا بوجود می آورند. اگر مجبور شدید برای جداسازی کلمات از UndeLine( _)  استفاده کنید. از نامگزاری به زبان فارسی پرهیز کنید.

نکته سوم: بخش HydroConfig باید دارای آدرس درست و مناسب باشد . اگر شما پروژه ای را شروع کنید و در اواسط کار آن را به پوشه دیگری انتقال دهید .پوشه هدف شما که شامل HydroConfigمی باشد منتقل نخواهد شد. در اینصورت فایل های خروجی تولید شده از پس هر دستور به مکان اولیه منتقل می شود و نرم افزار را دچار سردرگمی میکند و خطاها یکی پس از دیگری پیدا می شوند . GeoHMSConfig که مربوط به اکستنشن HEC-GeoHms می باشد باید چک شود که آیا در محل درستی قرار دارد یا خیر . از منوی زیر برای بازسازی مسیر استفاده کنید:
ApUtilities > Additional Utilities>Reset Target Locations

نکته چهارم: با استفاده از دستور زیر چک کنید که محوطه مورد پردازش شما با محتوای Geoprocessing همخوانی داشته باشد:
Geoprocessing>Environments>Processing Extent

این کار برای این است که فضای نقشه رقوم ارتفاعی خارج از پروژه شما از سرعت پردازش شما می کاهد در حالی که شما نیازی به آن نخواهید داشت. بنابر این با محدود کردن نقشه به منطقه مورد مطالعاتی علاوه بر اینکه سرعت پردازش را بالا می برید امکان رخ دادن خطا را کاهش می دهید.

HEC-GeoHms

نکته پنجم: از منوی Geoprocessing>Options پردازش پس زمینه را غیر فعال کنید. این کار با برداشتن تیک Background Processing صورت می پذیرد

نکته ششم: در بخش Max number of unique values to render را به حداکثر مقدار خود (بطور مثال ۳۰۰۰۰) تغییر دهید. از آدرس زیر این مقدار قابل تنظیم است.
Customize>ArcMap Options>Raster tab>Raster Dataset

نکته هفتم: لایه های agreestream, innerwall ,  outerwall را درون یک جئودیتابیس ذخیره کنید.

اگر به خطایی برخوردید و چند بار امتحان کردید و جواب نگرفتید و قصد داشتید از اول شروع کنید ArcMap  را بسته و از طریق MyComputer پوشه های جتودیتابیس و دیتافریم را حذف کنید . بخاطر تشابه اسم لایه ها و فایل های ایجاد شده توسط دستورات مختلف نرم افزار مجبور به OverWrite می شود که ممکن است باعث بروز خطاهایی شود . به این جهت همواره فایل های خود را درون لایه های BatchPoint نگهداری کنید و همین لایه را نگه دارید و در پوشه اصلی پروژه  کپی کنید مابقی فایل های تولید شده را حذف کنید .

فایل های درون پوشه temp را پاکسازی کنید. این کار از طریق ابزار ApUtilities  به سادگی امکان پذیر است.

اگر زمانی به خطا های متوالی برخوردید و هیچ یک از راهکار های بالا کارساز نشد یک بار از برنامه خارج شوید وسیستم را ریبوت کنید. این کار توسط کارشناسان و کاربران حرفه ای توصیه شده و دلیل خاصی ندارد که چرا بعد از رستارت کردن پروژه ام بدون خطا قابل پیگیری است.

 ارسال در حدود 4 ماه قبل  ادامه مطلب »