رضا شیرمردی شاه قاسمی

کاربر عادی
 • تعداد ارسال ها

  16
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

8 دنبال کننده

درباره رضا شیرمردی شاه قاسمی

 • درجه
  عضو سایت
 • تاریخ تولد ۸۷/۰۵/۲۲

ارتباط با من

 • یاهو reza.shirmardi88@yahoo.com

اطلاعات نمایه

 • جنسیت Male
 1. Resource Hacker

  سلام دوستان یک فیلم آموزشی Resource Hacker که نحوه فارسی کردن برنامه NODPAD را آموزش میده و خودم ساختم را برای  شما عزیزان روی سایت قرار دادم و  امیدوارم مورد پسند دوستان واقع بشه و همچنین اگر کم و کاستی دارد دوستان من رو ببخشند لینک دانلود : http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=22b69f9f8e1543a72eaa82feb00ecc5f
 2. هیچ کس تنها نیست!؟

     خدا فرمود :دلت را خانه ما کن مصفا کردنش با من به ما درد دل افشا کن مداوا کردنش با من اگر گم کرده ای ای دل کلید استجابت را بیا یک لحظه با ما باش پیدا کردنش با من    چه بسا خداوند هر گره ای که در کار ما می اندازد همچو گره های قالی باشد که نهایتا قصد دارد با آنها نقشی زیبا را بیافریند … یوسف مى دانست تمام درها بسته هستند اما به خاطر خدا و به امید او حتی به سوی درهای بسته دوید و تمام درهای بسته برایش باز شد … “اگر تمام درهای دنیا هم به رویت بسته شدند ، به طرف درهای بسته بدو چون خدای تو و یوسف یکیست”            
 3. Resource Hacker

  در این قسمت از آموزش نرم افزار  Resource Hackerما میخواهیم طریقه ی تغییر نام دادن (rename) منوی  Start و همچنین تغییر دادن تصویر یا لگوی منوی start در ویندوزxp با استفاده از نرم افزار Resource Hacker را به شما عزیزان آموزش بدهیم:   ابتدا روی منوی start کلیک سمت راست کرده و Explore را انتخاب کنید. در پنجره ی Windows Explorer به منوی Tools رفته و بعد از انتخاب Folder Option به قسمت View برید.قسمت Hide protected operating system files رو غیر فعال و قسمت Show hidden files and folders رو فعال کنید.به مسیر X:\Windows\System32\Restore برید. ( X همان درایویست که ویندوز در آن نصب میباشد ). روی فایل filelist.xml کلیک سمت راست کنید سپس Properties را زده و Read-Only را غیر فعال کنید و OK بزنید.روی همین فایل دوباره کلیک سمت راست کنید و Edit رو بزنید و یا به عبارتی اون رو با Notepad باز کنید.خطی که با رنگ قرمز در متن پایان مشخص شده رو دقیقا در همانجا اضافه کنید : <exclude> <rec>%systemroot%\explorer.exe</rec> <rec>%windir%\system.ini</rec> <rec>%windir%\tasks\desktop.ini</rec> <rec>%windir%\win.ini</rec> <rec>*:\AUTOEXEC.BAT</rec> <rec>*:\CONFIG.MSI</rec> <rec>*:\CONFIG.SYS</rec> </exclude> سپس به منوی فایل رفته و Save را بزنید. به مسیرx:\windows\system32\dllcache رفته و فایل Explorer.exe رو به Explorer.bak تغییر نام بدید. برنامه ی Resource Hacker رو باز کنید. به منوی فایل برید و بعد از زدن Open فایل Explorer.exe واقع در X:\Windows را به آن بدهید. در قسمت سمت چپ برنامه روی String Table کلیک کرده و سپس به ترتیب به قسمت های 37 و 1033 برید.در سمت راست برنامه کلمه ی start رو با کلمه ی مورد نظر خودتون عوض کنید و سپس روی دکمه ی Compile Script کلیک کنید. همین کار رو دوباره انجام دهید با این تفاوت که به 38 و سپس 1033 برید و کلمه ی Start رو با کلمه ی مورد نظر عوض کنید. دکمه ی Compile Script رو بزنید. از منوی File بر روی Save کلیک کنید.منتظر بمانید تا پنجره ی Windows File Protection توسط خود ویندوز باز شود. دکمه ی Cancel و سپس Yes را فشار دهید. نکته : اگر هنگام Save کردن فایل explorer.exe در برنامه ی Resource Hacker با پیغام خطا روبرو شدید دکمه های            Ctrl + Alt + Del را روی صفحه ی کلید هم زمان فشار دهید تا Task Manager باز شود. به قسمت Processes رفته و explorer.exe را انتخاب کنید و سپس روی End Task کلیک کنید. تا Explorer.exe بسته شود. ( در این حالت Start Menu نا پدید میشود ). اکنون اگر پنجره ی برنامه ی Resource Hacker رو میبینید به منوی فایل رفته و دوباره Save کنید و اگر آن را نمیبینید با کلیدهای ترکیبی Alt + Tab به پنجره ی Resource Hacker برید و سپس Save کنید. در پایان هم برای احیای دوباره ی منوی Start همان Ctrl + Alt + Del را بزنید و اینبار از قسمت Applications روی دکمه ی New Task کلیک کرده و بعد از تایپ کردن کلمه ی Explorer روی دکمه ی OK کلیک کنید. بعد از اتمام تمامی مراحل کامیوتر خود را یک بار Restart کنید و منوی start تغییر نام داده شده را مشاهده کنید. برای تغییر دادن عکسی که پهلوی کلمه ی Start هست هم میتوانید همان فایل Explorer.exe را دوباره با Resource Hacker باز کنید و سپس به قسمت Bitmap > 143 > 1033 برید . به قسمت Action > Replace bitmap > Open برید و عکس مورد نظر رو با عکس خوتون که به اندازه ی 25x20 و 16 میلیون رنگ هست تغییر بدید.
 4. دوباره نوروز

  " یا مُحَوِّلَ الْحَولِ وَالأحوالِ "   بهار آمده است ؛ با سبد های شکوفه و کاسه ‏های لبخند . آمده است تا روح خمودمان را در دشت ‏های معرفت و آگاهی جاری کند تا در آیه بلند أحْسَن الْحال گسترده شویم .   یا مقلب القلوب ، خاک ، می ‏شکفد و در تار و پودش ، سمفونی رویش و زندگی است ؛ صدایی که شکوه خداوندی ‏ات را به تکرار نشسته است .   خاک ، می ‏شکفد و این ‏همه ، اشارتی است به ضرورت رستاخیز جان ‏ها .   بهار می ‏آید ، تا تأکید کند آیین آسمانی رفتن را .   می ‏آید تا بگوید سکون و ایستایی ، تن دادن به تعفن و مرگ است .   " یا محوِّلَ الْحَوْلِ و الأَحوالِ " ! نیکوترین حال‏ ها را برایمان رقم بزن و چشم دلمان را با خورشید شناخت و پویایی ، هم‏ خانه گردان و قلبمان را روشن کن ؛ آن ‏چنان که پنجره این روز ها را به دشت ‏های خورشیدی بهار ، گشوده‏ ای .     عید ؛ یعنی رویش دانایی بهار آمده است ؛ اما نمی ‏ماند . ثانیه ‏ها می ‏گذرند ؛ همچون ابر های درگذر ؛ پس باید برخاست و جاری شد . باید گام در جاده ‏های پویای اندیشه گذاشت و مفهوم بلند انسان را تجربه کرد .   عید ، مژده تولد است و زندگی ؛ همچنان ‏که یادآوری می‏ کند که در پس هر طلوعی ، غروبی نهفته است که پس از هر روزی ، تاریکی شب سر خواهد رسید . عید یعنی لحظه ‏های شسته شده از آلودگی گناه و تیرگی ؛ ورنه ، بهار می ‏آید و خواهد رفت ؛ درختان شکوفه می ‏کنند ، سبز می‏ شوند و باز چهره از سبزی تکانده ، تن به خزان و زردی می ‏دهند . عید یعنی رویش در خاک دانایی و شناخت ؛ و این چنین بهاری شدن ، زمان نمی ‏پذیرد . جادوانه است و بی ‏زمان .   " ای تغییر دهنده حالت ‏ها ! مرا به بهترین حالات متحول کن ! " در رستاخیز شاخه ‏های خشکیده ، اگر قلبم تاکنون ثمری نداده است ، دور از خورشید تو بوده . حالا که سرگردان می‏ چرخم و پناهی نمی‏ یابم ، فصل سرد درونی مرا به فروردین یاد خود پیوند بزن تا ببینی لحظه تحویل دلم را که چه ‏سان از چشم‏ هایم ، سکه‏ های دعا می ‏ریزم و انگشتانم ، سبزترین سبزه ‏ها خواهد شد برای یافتنت و ماهی سرخی در اندیشه ‏ام رو به‏ روی آیینه تو به رقص درخواهد آمد ؛ یا مقلب القلوب والابصار .   غزلواره ‏های گنجشکان ، لابه‏ لای درختان نور ، خانه کرده ‏اند .   ترنم عشق و صدا ، در فروردین تقویم ‏ها دیدنی است .   رودخانه‏ های عشق و عاطفه ، سرریز می ‏شوند .   بهار است و نگاه ‏های آینه ، آکنده از خنده ‏های ملیح .   بهار است و واژه ‏های معطر فروردین ، با دفتر آبی شاعران پیوند می‏ خورد .   پروانه ‏های رنگی ، عشق آفرین فصل جوانی باغند .   گاهِ تبلور احساس و تجلی سبز خیال است .   از زخم‏ های متراکم زمستان به مرهم بهار رسیده ‏ایم .   غنیمتی است ، این صحنه بکر تحویل سال   نگاه کن ، چقدر زیبا روشنی در سینه اقیانوس‏ ها ، آرام آرام می ‏تپد .   سیب‏ های غلطان در آب‏ های روان را ببین که انسان را وامی‏ دارد که رو به موسمی قشنگ ، سلام دهد .   غنیمتی است این صحنه‏ های بکر تحویل .   بهار ، توقف ‏گاه جالبی است . خاطره داشته باشیم از باران ، پرنده و سبزه .   حالا بعد از این ، چقدر باید نشست و حسرت این مقطع دل ‏باختگی را خورد !    
 5. تبریک سال نو

  آقای شریفی شما همش گیر بده بلاخره که عید میاد
 6. تبریک سال نو

  خانم مشایخی سال نوی شما نیز مبارک باشه  یه خورد شلوغش نکردین ما که همه این درسا رو این ترم نداریم
 7. نامه پیرزنی به خدا

  دوستان عید نوروز نزدیک است ، چه خوبه که نیازمندان را نیز بر سر سفره های رنگین خودمون بنشونیم و آنها را در عید خودمون سهیم بکنیم . و این عید واقعا چه لذتی دارد که همراه با نیکی باشد .
 8. بيايم تغييرات را از خودمان شروع کنيم

  تغییر را احساس کنید ! بانک ملت ، بانک همه مردم .
 9. Resource Hacker

   دوستان عزیز  یک فایل تصویری (فلش پلیر) آموزش  Resource Hacker  را تهیه کردم  که از طریق لینک زیر می تونید اون رو دانلود کنید ، امیدوارم که خوشتون بیاد :   http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=c33efa127fb75a89f3c1ba18a6b3ecc6   توجه : برای اجرای این فایل تصویری به برنامه FLASH PLAYER نیاز دارید ، لطفا اگر روی سیستم نصب نیست حتما نصب کنید.     آموزش  Resource Hacker     در این قسمت ما قصد داریم با نحوه ویرایش فایل های باینری توسط برنامه resource hacker آشنا بشیم . به طور کلی ، اکثر برنامه ها جهت استفاده از منابع تصویری، نوشتاری ، صوتی و ... از یک نوع فرمت فایل خاص به نام resource استفاده می کنند . فرض کنید که یک خانه دارید که در آن یک آشپزخانه ، یک اتاق خواب ، یک دستشویی وجود دارد . حال بازهم فرض کنید که وسائل بیشماری در وسط اتاق اصلی خانه که همان حال است ریخته شده است . این وسایل را به عنوان اطاعات باینری یک فایل تصور کنید در حالیکه کل خانه در حکم همان فایل است .   حال فرض کنید که در قسمتی ، مانند آشپزخانه ، وسائل مربوط به آن قسمت قرار دارند . آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا بدین صورت است؟ در حقیقت فواید بسیاری در این عمل وجود دارد ، اما یکی از آنها سرعت در جستجوی وسیله مورد نظر است به طور مثال زمانی که شما می خواهید به دنبال یک یخچال بگردید ، هیچ وقت آن را در حمام جستجو نمی کنید چون می دانید که جای آن در کجا است . در این قسمت شما می توانید منو های لازم برنامه را پاک کنید و یا آنها را ویرایش کنید. در فایل های باینری نیز به همین روش ، قسمت هایی را در نظر گرفتند که اطلاعات مختلف در ان به صورت کد گذاری نشده وجود داشته باشند تا دسترسی به آنها سریع باشد و در آینده اگرقصد تعویض قسمتی را داشتید به راحتی بتوانید آن قسمت را تغییر دهید و از تغییر دادن کل فایل جلوگریی کنید . خوب این صرفه جویی بسیاری در زمان  می کند .     با توجه به مثال خانه ، فایل های باینری نیز برای خود م یتوانند اتاق های مختلف داتشه باشند . به طور مثال می توان یک قسمت در هر  فایل باینری درست کرد که اطلاعات نوشتاری یا گرافیکی برنامه در آن جای بگیرند.     در این قسمت اگر برنامه طوری دستکاری شود که برای برنامه قابل فهم نباشد برنامه از شما  ایراد گرفته و به شما پیغام خطا می دهد که در این قسمت شما کار خطایی را انجام داده اید و باید آن را درست کنید و تا دکمه فرمان کامپایل را نزدید برنامه ذخیره نمی شود . در شکل زیر دقت نمایید که شما می توانید به برنامه ای که م یخواهید دستکاری کنید قسمت های مختلفی اضافه کنید از قبیل عکس بر چسب های تبلیغاتی و حتی دکمه های بیشتری به آن اضافه کنید . شما در این قسمت که مخصوص ویرایش برنامه هست می توانید عوان اصلی برنامه راهم عوض کنید که نرم افزار به شما این امکان را می دهد.     به شکل زیر توجه کنید ، این شکل طراحی بسیار ساده از یک فایل باینری به همراه اتاق های آن ، که در حقیقت در حکم قسمت های با نام resource  هستند ، می باشد : خوب پس تا حدی با کار این برنامه ها آشنا شدیم . ضمنا به خاطر داشته باشید که ویرایش این قسمت ها فقط به خاطر تغییرات غیر مجاز نیست و بسیاری از برنامه نویسان از این قسمت ها استفاده می کنند. جالب است بدانید برخلاف ظاهر و اسم برنامه resource hakcerکه به نظر عجیب و غریب می آید ، ویرایش این قسمت ها بسیار ساده انجام پذیر است . چرا که  این قسمت ها با نام resource به عنوان یک استاندارد فرمت فایل ها شناخته شده اند . خوب تا به حال توانستیم این قسمت ها را به صورت منظم  طبقه بندی شده اند شناسایی و ویرایش کنیم
 10. تبریک سال نو

  سال نو مبارک
 11. تبریک سال نو

  دوستان سال 92 هم با تمامی خوبی ها  و بدی هاش تموم شد و امیدوارم در دلهامون فقط خوبی هاش بمونه و کینه ها و خاطرات بدش پاک بشه
 12. Resource Hacker

  ادامه آموزش Resource Hacke  در اینجا ما قصد داریم تا به نحوه استفاده از برنامه Resource Hacke بپردازیم که چگونه عمل می کند . ابتدا برنامه Resource Hacke را اجراء می کنیم سپس از منوی فایل > گزینه open   ( شکل 1)   را انتخاب می کنیم تا لیستی از برنامه ای را که میخواهیم بر روی آن تغییرات اعمال کنیم راانتخاب می کنیم باز شود. (شکل 2) در شکل 3 همانطور که مشاهده می کنید و در قسمت های قبل آموزش برنامه Resource Hacke هم گفته شد ما میتوانیم با این برنامه به منو ها و تصاویر و زبان های برنامه نویسی برنامه ها دسترسی پیدا کنیم و آنها را تغییر، اصلاح ، تغییر نام، پاک کنیم و حتی اضافه نیز بکنیم .     حالا در این جا ما میخواهیم نام منوهای یک برنامه را به دلخواه تغییر بدهیم . در شکل 4 همانطور که می بینیم برنامه را به زبان های مختلفی مشاهده می کنیم که روی هرکدام از کدهای پنل سمت چپ که کلیک کنیم منوها را به یک زبان در پنل سمت راست با کدهای برنامه نویسی برای ما ظاهر می گردد. مثلا منویopen و دیگر منو های کاربردی را مشاهده می کنیم.   در پنجره فوق ما دو گزینه دیگر نیز داریم به نام های compile script به معنی ثبت تغییرات بوجود آورده و دیگری hide menu به معنی پنهان  کردن منوهای برنامه ای که رو آن تغییرات انجام می دهیم و با کلیک بر روی آن پنجره منو پنهان می شود و به گزینه show menu  تغییر نام می یابد همانطور که در شکل 5 مشاهده می کنیم . حالا رو گزینه show menuکلیک می کنیم تا پنجره ای به نام menu-602 مانند شکل 6 برای ما که معمولا در پایین صفحه هست برای ما قابل رویت خواهد شد این پنجره برای این هست که هرگاه ما در کد منوهای برنامه تغییراتی انجام بدهیم و با کلیک روی اعمال تغییرات، تغییراتی را که خودمان اعمال کردیم را مشاهده کنیم .   برای مثال ما منوی file را  در کد نویسی برنامه به "فایل" تغییر میدهیم و گزینه های open  را به " باز  کردن فایل "  تغییر نام میدهیم، همچنین گزینه close را به " بستن برنامه"  print  را به " چاپ کردن" تغییر نام می دهیم و سپس با کلیک بر روی script compile تغییرات بوجود آمده در منو ها را می توانیم مشاهده کنیم . ( مطابق شکل 7 و شکل 8)
 13. Resource Hacker

  ادامه  Resource Hacke   مروري كلي بر نحوة نمايش منابع فايل: گفتيم كه هر فايل اجرايي كه وارد برنامه شود، ليستي از منابع موجود در آن فايل به ما نشان داده مي‌شود. در اين قسمت با نمايش تصاوير مروري داريم بر نحوة نمايش منابع: فايل‌هاي تصويري به اين صورت نشان داده مي‌شوند: شما مي‌توانيد با كليك راست بر روي تصوير مورد نظر و انتخاب گزينة Copy آن را به Clipboard منتقل كنيد. متون كامپايل نشده به شكل بالا نشان داده مي‌شوند. اين متون معمولاً شامل گزينة هايي هستند كه در هشدارها و كادرهاي مكالمه به ما نشان داده مي‌شود. تركيبي از متون كامپايل نشده و اشياء كادر مكالمه را در شكل بالا مشاهده مي‌كنيد. كلية خواص كادر مكالمة فوق قابل تغيير است و مي‌توان شيء جديدي را نيز به آن اضافه كرد. اطلاعات سطري در شكل فوق نشان داده شده‌اند. در سمت چپ مبناي 16 و در سمت راست كد اسكي دستورات نوشته شده است كه ايجاد تغييرات در آنها برنامه‌نويس حرفه‌اي مي‌طلبد! نكته: برنامه‌هايي كه از VCL بورلند استفاده مي‌كنند(براي مثال برنامه‌هاي نوشته شده به زبان دلفي) كادر مكالمه و منو ندارند. اطلاعات مربوط به اين قسمت ها در بخشي تحت عنوان RCData ذخيره مي‌شود.   ذخيره كردن يك منبع:   شما به راحتي مي‌توانيد به انتخاب منبع مورد نظر از پنجرة سمت چپ و رفتن به منوي Action>Save "Resource name"  آن منبع(فايل صوتي، تصويري...) را با پسوند خود فايل ذخيره كنيد. وارد كردن يك منبع:  توسط منوي Action>Add new resource مي‌توانيد به منابع فايل اجرايي خود، منبع جديدي اضافه كنيد. اين منبع مي‌تواند يكي از نوع‌هاي تعريف شده مثلاً icon,Bitmap,gif و غيره باشد. با كليك بر روي اين گزينه پنجره‌اي مشابه شكل زير باز مي‌شود:   براي وارد كردن فايل منبع جديد به برنامه، بر روي دكمة Open file with new resource كليك مي‌كنيم. اگر فايل وارد شده از انواع از پيش تعريف شده باشد به طور خود كار قسمت resource type آن را تشخيص داده و غيرفعال مي‌شود(مانند شكل بالا). در قسمت resource name نامي را براي فايل منبع جديد خود برمي‌گزينيم. اين نام مي‌تواند رشته‌اي و يا عددي باشد. Resource Language  نمايانگر نام قسمت سبز رنگي است كه هنگام بازكردن پوشة منبع مربوطه به ما نشان داده مي‌شود. توضيحي راجع به فايل‌هاي هك شده در Resource Hacker: هر زمان كه شما يكي از فايل‌هاي منبع يكي از برنامه‌هاي كاربردي را به وسيلة برنامة Resource Hacker باز مي‌كنيد و درآن تغييراتي را ايجاد مي‌كنيد، تا زماني كه آن تغييرات را به وسيلة دكمه Compile Script از نو كامپايل نكنيد و آن را Save نكنيد، آن تغييرا در فايل منبع آن برنامة كاربردي ذخيره نمي‌شود. حال ببينيم شما زماني كه يك فايل منبع مربوط به يك برنامه را توسط Resource Hacker تغيير مي‌دهيد و برنامة تغيير يافته را ذخيره مي‌كنيد، چه افاقي رخ مي دهد. پس از آنكه شما فايل منبع مورد نظرتان را بعد از تغييرات اعمال شده بر روي فايل قبلي(اصلي) ذخيره مي‌كنيد، Resource Hacker يك نسخه از فايل اوليه و قبل از تغيير را با همان نام ولي با پشتوند _Original در كنار همان فايل ايجاد مي‌كند تا اگر فايل تغيير يافته خراب شد، راهي براي بازگشت وجود داشته باشد.
 14. Resource Hacker

  توجه شما دوستان عزیز را به  ادامه  Resource Hacker جلب می نمایم:   فرض كنيد كه شما يك فايل اجرايي را باز كرده‌ايد.  در پنجرة سمت چپ در پنجرة سمت چپ مي‌توانيد گزينه‌هاي قابل تغيير در اين فايل را مشاهده كنيد.   از آنجايي كه كاركردن با محتويات بعضي از اين پوشه‌ها احتياج به مهارت بسيار زياد در برنامه‌نويسي سطح پايين دارد،از پرداختن به برخي از اين پوشه‌ها صرفنظر مي‌كنيم. در كل پوشه‌هايي كه كار كردن با آنها احتياج به مهارت و برنامه‌نويسي ندارد عبارتند از: icon,menu,bitmap,cursor,dialig. فقط كافيست كه برنامه‌اي را وارد محيطResource Hacker كنيد تا به راحتي بتوانيد آن را دستخوش تغييرات كنيد. Resource Hacker در كل براي انجام كارهاي زير طراحي شده است:   1-    نمايش منابع در فايل‌هاي 32بيتي قابل اجرا بر روي ويندوز (exe,dll,cpl,ocx,scr) و فايل‌هاي منبع 32بيتي (res) در دو حالت Compile و Decompile. 2-    استخراج (ذخيره) منابع(عكس، صدا، دستور، آيكون ...)در فايلي با پسوند (res)، در قالب Binary و دستورالعمل‌هاي Compile نشده و فايل‌هاي تصويري. 3-    تغيير (نام يا جايگزيني) منابع در فايل‌هاي اجرايي يا فايل‌هاي res. منابع تصويري(آيكون‌ها، مكان‌نماها و Bitmapها) مي‌توانند با يك تصوير از نوع خود جابجا شوند. اين جابجايي مي‌تواند مستقيماً از طريق يك فايل تصويري با يكي از پسوندهاي (ico,cur,bmp) باشد و در حالت غير مستقيم مي‌توان از يك فايل با پسوند res اين منابع را با شكل جديد جايگزين كرد. كادرهاي مكالمه، منوها، جدول رشته‌ها، ليست پيام‌ها و ر كل منابع نوشتاري (حتي فرم‌هاي دلفي) توسط ويرايشگر خود نرم‌افزار قابل تغيير هستند. كلية اين منابع را مي‌توان از طريق يك فايل منبع تغيير داد(در صورتي كه محتواي فايل منبع با منابع برنامه از نظر نام و نوع يكي باشد). 4-    اضافه‌كردن منابع جديد به فايل‌هاي اجرايي و فايل‌هاي res. اين قابليت برنامه را قادر مي‌سازد كه از منابع بيشتري استفاده كند. براي مثال هيچ تصويري در پنجرة اصلي برنامه وجود ندارد. ما مي‌توانيم با اضافه كردن يك منبع با نام bitmap و وارد كردن يك فايل تصويري عكسي را به كادر مكالمه پنجرة اصلي اضافه كنيم. 5-    حذف منابع از درون يك فايل. بيشتر كامپايلرها منابعي را به برنامة كامپايل شده اضافه مي‌كنند كه هيچگاه در برنامه استفاده نمي‌شوند. توسط Resource Hacker مي‌توان اين منابع را حذف كرد تا حجم برنامه كاهش يابد.   نصب برنامه: نرم‌افزار Resource Hacker برنامة خاصي براي نصب ندارد و شما مي‌توانيد تنها با كپي كردن و يا استخراج فايل‌هاي برنامه از يك فايل Zip، با آن كار كنيد.Resource Hacker هيچ مقداري را در رجيستري ويندوز ايجاد نمي‌كند. كلية تنظيمات Resource Hacker در فايل ini تحت عنوان ResHacker.ini ذخيره مي‌شوند و به صورت دستي قابل تغيير هستند. اگر اين فايل پاك شود، Resource Hacker با تنظيمات اوليه اجرا مي‌گردد و با اولين تغييري كه اعمل كنيم، اين فايل در كنار فايل اصلي برنامه ايجاد مي‌شود.   حذف برنامه: براي حذف اين برنامه به هيچ تجربة قبلي نياز نداريد! فقط كافيست كه پوشة مربوط به نرم‌افزار را حذف كنيد و برنامه از سيستم بيرون مي‌رود. كلية فايل‌هايي كه ممكن است در پوشة اين نرم‌افزار وجود داشته باشند در زير نام برده شده‌اند:   ResHacker.exe                 (فايل اصلي و اجرايي برنامه) ResHacker.hlp               (راهنماي برنامه) ResHacker.cnt                (فايل كمكي موقت)  Dialogs.def                   (تنظيمات مربوط به كادرهاي مكالمه و اشيا آنها)  ReadMe.txt                  (توضيحات مختصر در مورد برنامه)  Version_History.txt    (تاريخچة نسخه‌هاي مختلف برنامه)  ResHacker.ini                (فايل پيكربندي برنامه) خلاصه: منابع فايل‌هاي اجرايي در ويدوز‌هاي 32بيتي 95/91/ME/NT/2000/XP (فايل‌هاي exe,cpl,dll,ocx,scr) از منوي File>Open قابل نمايش هستند. با وارد كردن يك فايل 32 بيتي ليست كاملي از كلية منابع موجود در فايل (با ساختار درختي) به ما نشان داده مي‌شود. از طريق منوي View>Expand Tree مي‌توان كلية منابع را به حالت نمايشي(باز) در آورد و گزينة بعدي View>Collapse Tree عكس اين عمل را انجام مي‌دهد.      گزينه‌هاي موجود در فايلي كه واردكرديم، توسط نوع منبع، نام و شناسه زبان(languageID) تعريف مي‌شوند. منابع به گروه‌هايي تحت عنوان "انواع منابع" تقسيم مي‌شوند. در اين گروه‌ها منابعي از پيش تعريف شده وجود دارند (آيكون‌ها، مكان‌نماها، عكس‌ها، منوها، كادرهاي مكالمه...). اما برنامه‌نويس نيز مي‌تواند خود نوع جديدي را به اين گروه‌ها اضافه كند.
 15. Resource Hacker

  در  ادامه اینجانب مطالبی در مورد Resource Haker تهیه کرده ام که توجه شما عزیزان را به آن جلب می نمایم :   نرم افزار Resource Hacker ، نرم افزاری است برای تغییردادن ظاهر نرم افزار های کاربردی و حتی خود سیستم عامل که نحوه ی انجام آن را بیان می کنیم. توانایی های Resource Hacker در حد تغییر در (منوها و متون به کار برده شده در برنامه ، تصاویر موجود ، کنترل ها و غیره ) می باشد. از تاثیرات خوب این نرم افزار می توان چنین نام برد : 1.     تغییر نوشته های گزینه ها برای جلو گیری از ورود اصطلاحات خارجی در زبان فارسی. 2.     راحت شدن استفاده از برنامه ها توسط افراد مبتدی. 3.     تغییر در تصاویر نرافزارها نیز تاثیر خوبی در جلو گیری از تهاجم فرهنگی دارد.   معرفی برنامة Resource Hacker  يك برنامة Hack و Crack به حساب مي‌آيد كه به وسيلة آن مي‌توان به سورس نوشته شده توسط برنامه‌نويسان دسترسي پيدا كرد. حتماً در ابتدا اين سؤال براي شما به وجود مي‌ايد كه چگونه مي‌توان سورس برنامه آماده و نوشته شده توسط توسط برنامه‌نويسان را باز كرد و اگر اين كار صورت گيرد برنامة Resource Hacker سورس نوشته شده را به چه زباني به ما نشان مي‌دهد. در ابتدا به اين نكته اشاره مي‌كنيم كه برنامة Resource Hacker قادر به شناسايي انواع خاصي از فايل مي‌باشد و نمي‌تواند هر نوع فايل با هر نوع پسوندي را باز كند. فايل‌هايي كه Resource Hacker قادر به باز كردن آنها است همه از نوع فايل‌هاي اجرايي ويندوز و 32 بيتي هستند. زماني كه يك برنامه‌نويس برنامة خود را با هر يك page package های برنامه‌نويسي موجود در بازار كامپيوتر مي‌نويسد، بايد اين برنامه‌را به حالت يك فايل Setup درون بستة نرم‌افزاري خود قرار دهد تا كاربر با اجراي اين فابل برنامه را بر ريو سيستم خود نصب كند. همانطور كه مي دانيد از معروفترين و پركابردترين اين پكيج‌هاي ويژوال بيسيك مايكروسافت و يا دلفي محصول شركت بورلند مي‌باشد. هر كدام از اين پكيج‌هاي برنامه‌نويسي، بسته به تكنيكي كه در ايجاد آنها وجود دارد از زبان و يا ابزار برنامه‌نويسي خاصي در درون خود استفاده مي‌كنند. مثلاً ويژوال بيسيك از همان زبان بيسيك قديمي كه همة شما با آن آشنا هستيد اما در شكل و قالب جديد آن استاده مي‌كند و يا زبان دلفي از زبان معروف پاسكال در درون پكيج خود سود مي‌جويد. حال رماني كه برنامه‌نويس در هر كدام از اين پكيج‌هاي برنامه‌نويسي، برنامة خود را نوشت و آمادة عرضه به بازار كرد، نوبت آن است كه برنامة خود را به صورت يك بسته نرم‌افزاري درآورد و آن را قالب سورس برنامه به قالب اجرايي و قابل استفاده توسط كابر درآورد. بيشتر افراد غيرحرفه‌اي فكر مي‌كنند كه سورس برنامه در زبان‌هاي متفاوت مثل ويژوال بيسيك يا دلفي، يك ايل متني است كه درون آن به زبان خاصي چند خط كد نوشته شده اما بايد متذكر شد كه سورس هر برنامه‌اي در واقع تمام فايل‌هاي لازم براي به وجود آمدن آن برنامه است كه براي نمونه در مورد برنامه‌هاي دلفي عبارت است از فايل‌هاي فرم برنامه با پيوند dfm، فايل‌هاي اصلي زبان پاسكال با پسوند pas، فايل‌هاي اصلي پروژه با پسوند dpr و يا چندين و چند نوع فايل ديگر كه با هم سورس برنامة دلفي را تشكيل مي‌دهند.