sharareh kooti

کاربر عادی
 • تعداد ارسال ها

  34
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

درباره sharareh kooti

 • درجه
  عضو سایت
 • تاریخ تولد ۹۳/۰۲/۲۱

ارتباط با من

 • یاهو s.kooti@yahoo.com

اطلاعات نمایه

 • جنسیت Female

آخرین بازدید کنندگان نمایه

1,760 بازدید کننده نمایه
 1. RAM

  ● بررسی خطاء اکثر حافظه هائی که امروزه در کامپیوتر استفاده می گردند دارای ضریب اعتماد بالائی می باشند.در اکثر سیستم ها ،" کنترل کننده حافظه " درزمان روشن کردن سیستم عملیات بررسی صحت عملکرد حافظه را انجام می دهد. تراشه های حافظه با استفاده از روشی با نام Parity ، عملیات بررسی خطاء را انحام می دهند. تراشه های Parity دارای یک بیت اضافه برای هشت بیت داده می باشند.روشی که Parity بر اساس آن کار می کند بسیار ساده است. در ابتداParity زوج بررسی می گردد. زمانیکه هشت بیت ( یک بایت) داده ئی را دریافت می دارند، تراشه تعداد یک های موجود در آن را محاسبه می نماید.در صورتیکه تعداد یک های موجود فرد باشد مقدار بیت Parity یک خواهد شد. در صورتیکه تعداد یک های موجود زوج باشد مقدار بیت parity صفر خواهد شد. زمانیکه داده از بیت های مورد نظر خوانده می شود ، مجددا" تعداد یک های موجود محاسبه و با بیت parity مقایسه می گردد.درصورتیکه مجموع فرد و بیت Parity مقدار یک باشد داده مورد نظر درست بوده و برای پردازنده ارسال می گردد. اما در صورتیکه مجموع فرد بوده و بیت parity صفر باشد تراشه متوجه بروز یک خطاء در بیت ها شده و داده مورد نظر کنار گذاشته می شود. parity فرد نیز به همین روش کار می کند در روش فوق زمانی بیت parity یک خواهد شد که تعداد یک های موجود در بایت زوج باشد. مسئله مهم در رابطه با Parity عدم تصحیح خطاء پس از تشخیص است . در صورتیکه یک بایت از داده ها با بیت Parity خود مطابقت ننماید داده دور انداخته شده سیستم مجددا" سعی خود را انجام خواهد داد. کامپیوترها نیازمند یک سطح بالاتربرای برخورد با خطاء می باشند.برخی از سیستم ها از روشی با نام به error correction code)ECC) استفاده می نمایند. در روش فوق از بیت های اضافه برای کنترل داده در هر یک از بایت ها استفاده می گردد. اختلاف روش فوق با روش Parity در این است که از چندین بیت برای بررسی خطاء استفاده می گردد. ( تعداد بیت های استفاده شده بستگی به پهنای گذرگاه دارد ) حافظه های مبتنی بر روش فوق با استفاده از الگوریتم مورد نظر نه تنها قادر به تشخیص خطا بوده بلکه امکان تصحیح خطاهای بوجود آمده نیز فراهم می گردد. ECCهمچنین قادر به تشخیص خطاها در مواردی است که یک یا چندین بیت در یک بایت با مشکل مواجه گردند .
 2. RAM

   تکنولوژی Dual Channel یا دو کاناله چیست ؟ همه این حرفها رو بالا گفتم که برسیم به اینجا . در واقع برای اینکه مفهوم Dual channel رو بهتر درک کنید لازم بود که حرفهای بالا رو بزنم . dual به معنی دوتایی هست ، شاید این کلمه رو در پردازنده ها هم شنیده باشید : dual core  که به معنی دو هسته ای هست . channel هم به معنی کانال هست که در اینجا بیشتر مفهوم گذرگاه رو می رسونه . dual channel به معنی دو کاناله یا دو گذرگاه هست . در حالت کلی و قبل از ظهور تکنولوژی dual channel ، حافظه های رم از طریق ۱ مسیر ۶۴ بیتی با پردازنده در ارتباط بودند . جمله قبلی به معنی اینه که در یک سیکل انتقال ، تنها ۶۴ بیت منتقل میشد . قبل از تکنولوژی dual channel یا دوکاناله ، ۶۴ سیم مسی از ماژول های رم به سمت کنترل کننده حافظه میرفت که با D0 تا D63 مشخص می شدند . Dual channel یا دو کاناله ، مسیرهای مسی ارتباط بین حافظه رم و کنترل کننده حافظه رو دو برابر میکنه . یعنی ۱۲۸ تا . با این حساب مادربوردی که از تکنولوژی dual channel بهره می بره ، ۱۲۸ مسیر مسی ( باس ) بین رم و کنترل کننده حافظه داره که از D0 تا D127 شماره گذاری شده . لازمه بگم که رم های موجود در کامپیوترها ۶۴ بیتی هستند . یعنی در هر سیکل انتقال ، می تونن ۶۴ بیت داده رو انتقال بدن . واسه اینکه مادربورد بتونه ۱۲۸ بیت رو بین کنترل کننده حافظه و خود حافظه رم انتقال بده لازمه که از دو عدد حافظه رم یا ضریبی از عدد ۲ مثلا ۴ عدد رم روی اسلات رم استفاده بشه . بهتره که این رم ها از یک مدل و یا با مشخصات کاملا یکسان باشند . مشخصاتی مثل سرعت کلاک پالس ، تایمینگ ( که بعدا در علم فردا تشریح می کنم ) و همچنین ظرفیت حافظه ( مثلا جفتشون ۲ گیگ یا ۱ گیگ باشن ) . در تصویر زیر دو حافظه رم و نحوه اتصال باس دیتا شون به کنترل کننده حافظه رو میبینید که در حالت تک کانال یا single channel کانفیگ شدند . همونطور که میبینید هر دو رم فقط با ۶۴ خط اتصالی می تونن انتقال اطلاعات انجام بدن . باس دیتا حافظه رم در حالت تک کانال یا single channel       تصویر زیر هم دو حافظه رم رو در حالت دو کاناله یا dual channel نشون میده که به هر کدوم از رم ها یک مسیر ۶۴ بیتی اختصاص یافته که جمعا ۱۲۸ بیت میشه . پس پهنای باند کلی حافظه رم بیشتر میشه . هر چی پهنای باند بیشتر باشه ، عملکرد پردازنده هم بهتره و همه چی به خیر و خوشی پیش میره . در مورد پهنای باند در ادامه توضیح دادم . دیتا باس در حالت دو کانال یا  dual channel   dual channel نباید با تکنولوژی DDR اشتباه گرفته بشه . DDR مخفف Double Data Rate هست به این معنی که در هر کلاک پالس دو بار اطلاعات جابجا میشن . مادربوردهای جدید هم از تکنولوژی DDR و هم از تکنولوژی Dual channel استفاده میکنن . ببینید مفهوم dual channel یا دو کاناله بودن رم به معنی قدرت دو برابر کل سیستم نیست بلکه این معماری فقط برای قسمت حافظه طراحی شده که بخشی از سرعت کل کامپیوتر رو تشکیل میده .
 3. RAM

  Memory Controller یا کنترل کننده حافظه چیست ؟Memory Controller Hub که به مخفف MCH هم گفته میشه از اسمش پیداست که وظیفش چیه . تمام نقل و انتقال داده به رم اعم از نوشتن و خواندن اطلاعات رم توسط این چیپ سِت کنترل و هدایت میشه . کنترل کننده حافظه معمولادر چیپ ست بزرگی به نام North Bridge یا چیپ ست پل شمالی قرار داره که معمولا کنار پردازنده روی مادربورد قابل دیدنه . البته چیپ ست پل شمالی ، فانکشن های دیگه ای مثل کنترل درگاه های PCI  هم داخل خودش داره . وظیفه کنترل کننده حافظه اینه که به صورت پی در پی جریان الکتریکی رو به مدارات الکترونیکی رم بفرسته تا ریفرش بشن و اطلاعات از دست نره . البته این کارفقط یکی از وظایف پل شمالی است . در واقع تمام دستوراتی که در رم نوشته میشه و یا اطلاعاتی که از رم خونده میشه به دلیل کنترلی است که کنترل کننده حافظه روی رم داره . الان دیگه روی برخی مادربورد های جدید خبری از چیپ ست پل شمالی نیست ، چون عزیزان طراح قطعات سخت افزاری همت به خرج دادن و کنترل کننده حافظه و دیگر اجزای پل شمالی رو به صورت یکجا در خود قالب پردازنده جاساز کردن که این امر باعث تسریع در ارتباط بین حافظه رم و پردازنده میشه . چیپ ست های پل شمالی و پل جنوبی روی مادربورد
 4. RAM

  نگاهی به ساختار DRAMدر تصویر زیر نحوه اتصال خازن و ترانزیستور رو می بینید که با همدیگه تشکیل یک سلول حافظه رو میدن . از کنار هم گذاشتن این سلول ها به سطر و ستون های زیادی می رسیم . هر کدوم از این سلول ها توسط یک سطر و یک ستون آدرس پذیر میشن . یعنی مثلا اگه بخوایم به سلول ۶ که در تصویر مشخص کردم، آدرس بدیم و کنترلش کنیم باید خط آدرس های متصل به سطر ۲ و ستون ۲ فعال بشن و یا اگه سلول ۷ رو بخوایم باید سطر ۲ و ستون ۳ فعال بشن . ساختار حافظه رم RAM داینمیک یا DRAM   در نگاه کلی تر میشه تصویر زیر رو هم نشون بدیم . خطوط قرمز ، همین سطر و ستون هایی هستند که در هر کدوم از مختصاتش ( مثلا محل تقاطع سطر یک و ستون ۳ و یا هر چی دیگه) یک سلول حافظه ( یک خازن و یک ترانزیستور ) قرار داره . سطر و ستون سلول حافظه در DRAM
 5. RAM

  چرا اطلاعات موجود در حافظه رم RAM موقتی است و با قطع برق از بین می رود ؟ گفتم که داخل چیپ ست های رم کامپیوتر و لپ تاپ ، ترکیبی از ترانزیستور و خازن هست که مامور نگهداری بیت ها هستند . خازن ها شارژ و دشارژ میشن . شارژ که میشن یعنی بیت روشن یا ۱ منطقی یا ۵ ولت و وقتی دشارژ میشن یعنی بیت خاموش یا ۰ منطقی یا ۰ ولت . ترانزیستور هم به عنوان سوئیچ عمل میکنه و به مدارات کنترل اجازه میده تا اطلاعات موجود در خازن ها رو بخونن و یا تغییر بدن . خازن یه خاصیتی داره ، شما اگه یه خازن رو شارژ کنی و کوچکترین مسیری برای تخلیه شارژ اون واسش بسازی ، به مرور زمان و بسته به ثابت زمانی مدار ( افراد غیر الکترونیکی خیلی جدی نگیرن عبارت آخر رو ) شارژ خازن خالی میشه . در حافظه رم RAM هم خازن با ترانزیستور در ارتباط هست و مسیر تخلیه شارژ براش فراهم شده . اگه حتی میلی ثانیه ای برق بهش نرسه ، شارژش تخلیه میشه و تخلیه شارژ خازن در حافظه رم RAM هم به منزله از دست رفتن اطلاعات است . به همین منظور ، وظیفه کنترل کننده حافظه که به طور مفصل در پست ” Dual channel  چیست ” توضیح دادم ، اینه که به طور مرتب این خازن ها رو زنده نگه داره یا به اصطلاح رفرش refresh کنه . شکل موج شارژ و دشارژ خازن
 6. RAM

  نکات ریز اما کاربردی در مورد خرید RAM رم و  استفاده از آن ■ RAM رم های DDR2 موجود در بازار تقریبا میشه گفت شامل گارانتی نیستن و اگه فروشنده هم چنین چیزی رو گفت حتما استعلام بگیرید . فروشنده میگه گارانتی داره بعد که خراب بشه ( دو روز بعد ) می بریش گارانتی میگن تحت گارانتی نیست و می خواست استعلام بگیرید . به همین راحتی ! ■ موقع خرید RAM رم ، فروشنده حتما به شما عبارت ” گارانتی لایف تایم ” رو تحویل میده . گارانتی لایف تایم معنیش این نیست که تا اخر عمر بشریت گارانتی داره ، یعنی این محصول تا زمانی که  تولید میشه تحت گارانتی هست ( RAM رم DDR2 دیگه تولید نمیشه ) ■ حتما RAM رم رو در مغازه فروشنده و جلوی خودتون تست کنید . ویندوزی که تست میشه حواستون باشه که یا ۷ باشه یا ۸ . اندازه رم رو حتما با چشم های خودتون ببینید . ■ بعد از خرید و موقع جا زدن رم در اسلات مادربورد ، حتما دست تون رو به یک شی فلزی بزنید تا از تخلیه شدن بار الکترواستاتیک بدن تون مطمئن بشید . در مورد الکترواستاتیک بعدا مفصل توضیح میدم . ■ در سخت افزار هیچ چیز زورکی جا نمیره ، اگه احساس می کنید موقع جا زدن یا درآوردن یک قطعه دارید بیش از یه حدی زور می زنید مطمئن باشید راه درآوردن یا جا زدنش رو بلد نیستید ، پس زور زیاد نزنید چون هم مشکلات جسمی پیدا میکنید و هم قطعه شما به سوی خدا شتاب می کنه . در مورد RAM رم هم این مسئله صادقه . رم رو با آرامش جا بزنید چون اگه اسلات یا رم بشکنه ، دیگه فاتحه … ■ توصیه میشه برای ۸ گیگ رم از دو عدد ماژول ۴ گیگ استفاده بشه اما از ۴ عدد رم ۲ گیگ نه . ■ رم هایی که روی خودشون هیت سینگ یا گرماگیر دارن در اولویت هستن . برای خرید RAM رم مناسب نکته هایی که بالا گفتم کافی به نظر میاد و امیدوارم که موقع خرید رم حرفای من یادتون بمونه تا کمکی هر چند ناچیز بهتون بکنه .
 7. RAM

  دیدن مشخصات RAM رم در کامپیوتر:   ساده ترین و موثر ترین روش برای دیدن مشخصات هر سخت افزاری در کامپیوتر استفاده از نرم افزار CPU-Z هست که حجم خیلی کمی داره و پدر مادر سخت افزار رو میاره جلو چشماتون . افراد مبتدی هم می تونن از System information ببینن . یا روی My Computer راست کلیک کنن و گزینه آخر یعنی Properties رو انتخاب کنن تا قسمت system باز بشه .     نرم افزار CPU-Z برای دیدن مشخصات RAM رم.
 8. شروع مجدد کلاسها

  سلام دوستان عزیز و همچنین استاد گرامی طبق خبری که امروز صبح به دست من رسید...... شروع کلاسها از تاریخ 16/1/ 93 (از فردا ) شروع میشود این خبر را دوستانی که امروز صبح به دانشگاه رفته بودند،خبر دادند. (این پست صرفاً جهت اطلاع رسانی به دوستان بود،چون استاد مرادی گفته بود که امروز باید بیاییم.)  
 9. RAM

  تایمینگ Ram  و زمان پاسخ دهیاگه فکر میکنید که دونستن مقدار و سرعت رم برای خرید آگاهانه RAM کافی به نظر میاد باید بگم در اشتباهید . مقوله ای به نام تایمینگ یا زمان بندی در RAM  رم ها وجود داره که ارتباط مستقیم با صفت آدرس دهی تصادفی رم داره . تایمینگ رم رو بعدا مفصل توضیح میدم  . تایمینگ رم رو با ارقامی پشت سر هم بیان میکنن مثل ۲۴-۹-۹-۹ که اون عدد ۲۴ رو با عبارت CAS نشون میدن و یکی از مهمترین اعداد این سلسله رقم هست . این عبارت یا عدد نشون دهنده تعداد کلاک پالس هایی است که طول میکشه تا RAM رم به ستون داده دسترسی پیدا کنه . هر چی این CAS کمتر باشه بهتره . حالا چرا ؟ بزارید مثال بزنم قضیه جا بیفته . فکر کنید یه RAM رم DDR3 1866 کینگ استون HyperX با CAS = 11 و یک رم DDR3 1600 با CAS = 6 از مارک G.Skill در اختیار دارید . فکر می کنید کدوم یک از این رم ها سرعت بیشتری در دسترسی تصادفی مکان های حافظه داشته باشه ؟ زمان پاسخ دهی رم به دستور پردازنده رو از فرمول زیر محاسبه می کنن :          حاصل این فرمول یه عدده که به نانو ثانیه در میاد . برای مثال زمان پاسخ دهی رم کینگ استون که بالاتر گفتم با استفاده از این فرمول میشه ۱۱٫۷ نانو ثانیه اما زمان پاسخ دهی رم G.Skill میشه ۷٫۵ نانو ثانیه . این نشون میده که رم G.Skill حتی با سرعت کلاک کمتر ، سرعت دسترسی بالاتری نسبت به رم کینگ استون داره یعنی پردازنده سریع تر می تونه اطلاعات رو داخل رم جاساز کنه و فرا بخونه . اما با این وجود ، رم کینگ استون به خاطر کلاک پالس سریع تر ( همون سرعت بیشتر ) دارای پهنای باند بیشتریه و موقع عملیات حجیم بهتر از رم G.Skill عمل میکنه .
 10. RAM

  فرکانس یا سرعت RAM  چیست ؟قبلا هم گفتم که سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در پردازنده ، رم و کارت گرافیک در واقع همون فرکانس کاری اونهاست . فرکانس بیشتر یعنی کلاک پالس بیشتر و کلاک پالس بیشتر ه یعنی سرعت پردازش بیشتر . به زبون ساده در هر کلاک پالس ، یک یا بخشی از یک دستورالعمل پردازش میشه . مثلا پردازنده یا CPU دستوری رو می خواد در سلول های رم بنویسه و یا دستوری رو بخونه ، این دستورات در طول کلاک پالس های متوالی انجام میشه حالا هرچی این کلاک پالس ها با سرعت بیشتری پشت سر هم بیایند مسلما دستورات سریع تر اجرا میشن . سرعت RAM رم یا همون فرکانس RAM رم یکی از مهمترین ویژگی های رم به حساب میاد که با هرتز بیان میشه ( مگا هرتز ) که در زبون عامیانه و بازاری به باس Bus  رم معروف شده . معمولا هر چی سرعت رم RAM بیشتر باشه اطلاعات بیشتری بین پردازنده و رم جابجا میشه اما نه در همه موارد . فرض کنید شما یک رم DDR3 با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز خریدید اما مادربورد شما ( کنترلر حافظه ) قادر به کار با این سرعت نیست پس واقعا این رم RAM برای شما بی مصرف خواهد بود و در سرعتی که کنترل کننده حافظه تعیین می کنه ( سرعت پایین تر ) کار خواهد کرد . بر عکس همین مسئله هم صدق می کنه اگه شما یک رم با سرعت کم رو روی یک مادربورد با سرعت بالا قرار دهید ، پردازنده و مادربورد مجبورن با سرعتی که رم تعیین می کنه کار کنن . بین دو عدد رم هم همینه ، اگه یک رم با سرعت ۸۰۰ مگاهرتز و یک رم دیگه با سرعت ۶۶۷ مگاهرتز کنار هم قرار بدید ، رم ۸۰۰ مگاهرتزی مجبوره که خودش رو با سرعت پایین تر وفق بده و رو ۶۶۷ مگاهرتز کار کنه . اما این سرعت بالای رم RAM کجا به درد شما می خوره ؟ فقط زمانی که می خواهید رم رو اورکلاک کنید . Overclock واسه دوستانی که نمی دونن به زبون ساده بگم که اورکلاک یعنی سرعت کلاک پردازنده یا رم یا گرافیک رو برای مدتی محدود زیاد کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم . معمولا افرادی که علم کافی در این زمینه رو دارن این کار رو انجام میدن و من هم پیشنهاد می کنم اگه تسلط به مبحث اورکلاک ندارید اصلا بهش فکر هم نکنیدچون عواقب بدی داره و منجر به سوختن قطعه شما میشه . پس فکر نکنید که هر چی رم RAM با سرعت بیشتری بگیرید عملکرد بهتری خواهسد داشت . به خیلی عوامل بستگی داره .
 11. RAM

  بهینه سازی و پاک سازی RAM     همانطور که می دانید حافظه اصلی RAM یکی از مهمترین بخشهای یک کامپیوتر می باشد ,زیرا تمامی نرم افزارهای در حال اجرا و برنامه هایی که قصد Start آنها را داریم در این قسمت بارگذاری می شوند. اشغال شدن بیش از اندازه فضای حافظه اصلی سیستم باعث می شود تا سرعت کار با سیستم پایین آمده و کاربر به راحتی قادر نباشند تا امور مورد نیاز خود را حل و فصل نماید و این مورد را گاها می توان به عصبانیت کاربر نیز به هنگام کار با سیستم اضافه کرد . Memory Improve Ultimate نام نرم افزاری است که به کمک آن کاربر قادر است تا به امور مربوط به حافظه رسیدگی نماید. این نرم افزار با بهینه سازی قسمت های مختلف حافظه اصلی و با استفاده از ابزارهایی که در اختیار کاربران قرار میدهد توانایی سیستم و سرعت کارکرد با نرم افزارهای مختل را تا میزان زیادی افزایش می دهد و بر کارایی سیستم می افزاید. به کمک Memory Improve Ultimate کاربران دیگر نباید نگران کاهش سرعت سیستم خود باشند .
 12. RAM

  RAM چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟همانطور که گفته شد، وظیفه رم حفظ داده‌ها به صورت موقت است. سیستم‌عامل در هنگام بوت شدن (Boot) و همه برنامه‌ها و اجزای آن (مانند متغیرهای برنامه و…) که اجرا می‌شوند، ابتدا بر روی این حافظه موقتی ذخیره می‌شوند تا به سرعت برای پردازش در دسترسی CPU قرار بگیرند؛ چون سرعت RAM بسیار بیشتر از سرعت حافظه‌های جانبی مثل هارد دیسک‌ها است و بنابراین CPU می‌تواند به سرعت دستورات را دریافت کرده و پردازش کند. تقریبا تمامی عملیات  برنامه‌ها و دستوراتی که قرار است از طریق CPU پردازش شوند در RAM منتظر می‌مانند. با اتمام فرایند پردازش یک دستور، دستوری که در صف انتظار قرار دارد، به CPU داده می‌شود تا مورد پردازش قرار گیرد. معمولا پردازنده ها دارای سرعت پردازش بالایی هستند در صورتی که حافظه‌های جانبی بر خلاف آن سرعت ذخیره کمتری دارند و کند هستند. بنابراین RAM در بین این دو ماژول (حافظه جانبی و پردازنده) قرار می‌گیرد. فرض کنید زمانی که یک خروجی برای ذخیره شدن از طرف CPU به  حافظه جانبی ارسال می‌شود، پس از مدت بسیار کوتاهی، خروجی دیگری نیز برای ذخیره شدن ارسال می‌شود. درحالی که حافظه جانبی هنوز پروسه ذخیره سازی ورودی اول را تمام نکرده، ورودی دیگری از طرف CPU دریافت می‌کند. حال اینجاست که RAM با قرار گرفتن بین این دو، میان پردازنده و هارد دیسک یک تعامل ایجاد می‌کند. خروجی‌هایی که از طرف پردازنده به حافظه جانبی (در این مثال: هارد دیسک) ارسال می‌شوند، یکی یکی در RAM ذخیره می‌شوند سپس به ترتیب به هارد دیسک ارسال می‌شوند. زمانی که هارد دیسک مقدار ورودی اول را ذخیره کرد از حافظه موقتی مقادیر بعدی را درخواست می‌کند.     واسطه‌ گری رم بین پردازنده و حافظه جانبی بنابراین RAM با این دو وظیفه مهم، به عنوان یک واسطه‌‌ی دو طرفه بین هارد دیسک و پردازنده قرار گرفته است.     نکته: وظیفه رم فقط به حفظ تعادل میان هارد دیسک و سی پی یو ختم نمی‌شود. این ماژول بین سایر سخت افزارها نظیر کارت‌های گرافیک نیز این تعادل را به وجود می‌آورد.چرا این قطعه “حافظه با دسترسی تصادفی” نام دارد؟دلیل اینکه اسم RAM یا Random Access Memory به معنی حافظه دسترسی تصادفی را روی این قطعه گذاشته اند این است که در RAM برخلاف بسیاری از حافظه‌های دیگر، هر داده بدون در نظر گرفتن ترتیب فضاهای حافظه، می‌تواند بر روی فضاهای موجود در RAM قرار بگیرد. این بدان معنی است که در هر لحظه و در هر زمان میتوان بصورت مستقیم به فضاهای حافظه RAM بدون در نظر گرفتن ترتیب دسترسی داشت. نحوه نوشتن و خواندن در اغلب حافظه‌ها:  در اغلب انواع حافظه‌ها نحوه قرار گیری داده‌ها در فضاهای حافظه‌ی مربوط، به طور زیر است:       همان گونه که در تصویر بالا می‌بینید، داده شماره ۱ در فضای شماره ۵ ذخیره میشود (چون قبلا فضاهای ۱ تا ۴ در حافظه پر شده اند؛ بنابراین داده‌های جدید در فضاهای ترتیبی دیگر ذخیره می‌شوند) و داده شماره ۲ در فضای شماره ۶ و داده شماره ۳ در فضای شماره ۷ و … ذخیره می‌شوند.  همانطور که می‌بینید، داده‌ها به صورت ترتیبی ذخیره می‌شوند. در این حافظه‌ها، خواندن داده نیز به صورت زیر است:(فرض کنید که حافظه قصد دارد تا مقدار موجود در فضای ششم را بدست بیاورد) نحوه خواندن در اغلب حافظه‌ها   همانطور که می‌بینید، برای اینکه واحد تنظیم کننده حافظه بتواند مقدار موجود در فضای شماره ششم را بدست بیاورد، یکی یکی فضاهای حافظه را پشت سر می‌گذارد تا در نهایت به فضای مورد نظر برسد. این عملیات که به صورت خواندن و نوشتنِ ترتیبی است، سرعت این نوع حافظه‌ها را به شدت کم می‌کند چون واحد تنظیم کننده‌ی حافظه باید برای بدست آوردن مقدار موجود در یک فضا، تمامی فضاهای پشت سر آن را یکی یکی بپیماید تا به فضای مورد نظر برسد. نحوه خواندن و نوشتن در حافظه‌های RAM:اما این عملیات در حافظه RAM اینگونه نیست. حافظه RAM می‌تواند داده‌ها را در هر فضایی که تصمیم می‌گیرد ذخیره کند: نحوه نوشتن در حافظه رم   همانطور که می‌بینید، داده‌ها بر خلاف دیگر حافظه‌ها به صورت ترتیبی در فضاهای حافظه قرار نگرفته اند بلکه طبق تصمیم واحد کنترل کننده‌ی RAM، در فضاهایی که ممکن است غیر ترتیبی باشند، ذخیره می‌شوند. در حافظه‌های RAM خواندن داده به صورت زیر است: (فرض کنید که حافظه قصد دارد مقدار موجود در فضای چهارم را بدست بیاورد)               نحوه خواندن در حافظه رم   همانطور که می‌بینید، ماژول RAM برخلاف سایر حافظه‌ها، به صورت مستقیم به فضای مورد نظر دسترسی دارد و این باعث افزایش سرعت فوق العاده در فرایند خواندن و نوشتن بر روی حافظه می‌گردد. شاید عبارت “دسترسی تصادفی” برای این قطعه کاربران را دچار مشکل و سردرگمی کند. اسم دیگری که میتوان بر روی این قطعه گذاشت عبارت “دسترسی غیر ترتیبی” است.
 13. RAM

  نحوه عملكرد رم (RAM)   نحوه عملكرد رم (RAM) به گونه ای است كه مانع از كاركرد كامپیوتر با بالاترین سرعت ممكن می شود. علت این است كه سرعت cpu بیشتر از رم است و معمولاً برای ارسال اطلاعات به حافظه رم باید لحظاتی منتظر بماند. در طول این مدت انتظار cpu بی كار می ماند (البته این حرف كاملاً صحیح نیست ولی برای بیان منظور مناسب است). در یك كامپیوتر ایده آل رم باید به اندازه cpu سریع باشد. فن آوری Dual channel برای دو برابر كردن سرعت ارتباط بین حافظه رم و كنترلر حافظه (memory controller) ابداع شده است. كه نتیجه آن افزایش سرعت و كارایی كل كامپیوتر است. در این مقاله از سلسله مقالات آموزش سخت افزار در یادبگیردات كام سعی كرده ایم شما را بیشتر با Dual channel آشنا كنیم. قبل از اینكه درباره نحوه كار Dual channel صحبت كنیم اجازه دهید نحوه اتصال رم به سیستم را توضیح دهیم. حافظه بوسیله مداری به نام «كنترلر حافظه» كنترل می شود. این مدار از نظر فیزیكی داخل چیپ (چیپ north bridge یا MCH كه مخفف هاب كنترل حافظه است كه چیپ های ساخت اینتل هستند و ویژگیهای بهتری دارند.) قرار دارند و در مورد AMD این مدار داخل cpu قرار دارد (cpu هایی مانند AMD64، Athlon 64 phenom این گونه اند ولی cpu های قدیمی تر مانند Athlon XP نحوه كاری شبیه اینتل داشتند.) حافظه رم از طریق یك سری هادی به كنترلر حافظه متصل شده است. این هادیها به سه گروه تقسیم شده اند: اطلاعات، آدرس و كنترل. هادیهای باس اطلاعات یا دیتا اطلاعاتی را كه در حال خواندن است حمل می كنند. (مثلاً اطلاعات را از رم به كنترلر حافظه و سپس cpu انتقال می دهند.) هادیهای باس آدرس به حافظه رم می گویند دقیقاً كدام اطلاعات باید خوانده شود یا كدام اطلاعات باید ذخیره شوند. و هادی های كنترل دستوراتی را به ماژول های حافظه رم می فرستند. و می گویند چه عملیاتی درحال انجام است. به عنوان مثال می گویند این یك فرمان نوشتن (ذخیره كردن) یا یك فرمان خواند است. یك هادی مهم دیگر در باس كنترل وجود دارد و آن سیگنال كلاك (پالس ساعت) رم است كه این سیگنال در كنترلر حافظه تولید می شود. در شكل زیر توضیحات بالا به سادگی قابل مشاهده است. البته این شكل براساس مدل اینتل كشیده شده است. و همانطور كه گفته شد در cpu های شركت AMD مدار كنترلر حافظه در داخل cpu قرار دارد و بنابراین باس حافظه مستقیماً و بدون واسطه از cpu می آید. سرعت حافظه رم به فركانس سیگنال پالس ساعت یا همان كلاك بستگی دارد این سیگنال در مادربردهای اینتل ساپورت توسط چیپ مادربرد تولید می شود و برای سیستمهای بر پایه AMD این پالس توسط cpu تولید می شود. تا هنگام نگارش این مقاله cpu های ساخت AMD از حافظه DDR3 پشتیبانی نمی كنند چون مدار كنترل حافظه ای كه در داخل cpu گنجانده شده این فناوری را نمی شناسد. اگر بخواهیم اثر پالس ساعت را روی كار حافظه بیان كنیم بهتر است مثالی بیاوریم فرض كنید كامپیوتری دارید كه كنترلر حافظه آن سیگنال پالس ساعتی برابر 667 مگاهرتز تولید می كند. (2*333) و رم شما DDR2-800 است در بهترین حالت رم شما با 667 مگاهرتز كار می كند. این محدودیت فیزیكی كنترلر حافظه شماست. البته این محدودیت در cpu های AMD وجود ندارد. ماژول های حافظه رم در دارای ظرفیت محدودی برای انتقال اطلاعات هستند امروزه این ظرفیت این باس اطلاعاتی 64 بیت است. كاری كه در فن آوری Dual channel انجام شده این است كه پهنای باند این باس انتقال اطلاعات را از 64 به 128 بیت توسعه داده اند.
 14. RAM

    چگونگی تشخیص رم های ddr1 و ddr2   ddr1 و ddr2 انواع مختلفی از حافظه ها هستند که در سیستم های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند. این دو نوع حافظه را می توان از نظر سرعت، قیمت و پارامترهای مختلف دیگری دسته بندی کرد. سرعت هر دو دسته از رم های ddr و ddr2 را می توان از نظر سرعت دسته بندی کرد. این دسته بندی بر اساس حداکثر سرعت انتقال دیتا در این رم ها بیان می شود. رم های ddr را از نظر سرعت انتقال اطلاعات می توان اینگونه شناسایی کرد: Pc3200 (نرخ انتقال اطلاعات را نمایش می دهد و بیانگر سرعت 3200 مگابایت در هر ثانیه است) pc2400 , pc700 , pc2100 و pc1600 . رم های ddr2 را می توان اینگونه شناسایی کرد: Pc2-8500, pc2-6400, pc2-5300, pc2-4200 و pc3200. قیمت قیمت حافظه ها بسته به نام تجاری که بر روی آنها نوشته شده است رده بندی می شود و هر شرکت بسته به تکنولوژِی خود قیمتی را برای محصولاتش در نظر می گیرد. این قیمت ها همیشه در حال نوسان است. به طور مثال تا نیمه های سال 2010 قیمت هر گیگابایت از رم های استاندارد ddr2 به طور میانگین دارای 20 تا 30 دالر آمریکایی قیمت داشت. اما این نرخ اکنون به طور میانگین به 18 دالر آمریکایی کاهش پیدا کرده است. سرعت انتقال این بخش مستقیما به این اشاره دارد: کارایی فرکانس تولید شده در حافظه در مقابل انتقال دیتا در مدارات داخلی حافظه. با استفاده از بنچمارک های گرفته شده می توان دید که در هر مرحله از انتقال دیتای صورت گرفته توسط رم های ddr2، دیتایی با حجم بالاتر را به بخش های پردازشی واقع در پردازنده تزریق می کنیم. این نرخ انتقال به طور معمول تا دوبرابر رم های ddr رتبه بندی شده است. DDR2 جانشین رم های DDR بود. رم های DDR2 شامل یک ارتقاء کلی فن آوری نسبت به سیستم های حافظه موقت است. در این تکنولوژِی علاوه بر تغییرات کلی در طراحی چیپ های به کار رفته، شاهد افزایش نرخ انتقال دیتا هستیم. مزایای استفاده از رم های DDR2 دستیابی به دو برابر سرعت انتقال داده نسبت به نسل قبلی به دلیل داشتن Clock Speed بالاتر. ولتاژ عملیاتی پایین تر : 1.8 ولت به جای 2.5 ولت ضررها رم های DDR2 دارای دارای زمان تاخیر (Cas Letency) بالاتری نسبت به رم های DDR هستند. این بدان معنی است که برخلاف Clock Speed بالاتر شاهد زمان تاخیر کمتری نیستیم. ملاحظات همانطور که در بالا اشاره شد، ولتاژ پایین تر یکی از مزایای بسیار بزرگ رم های DDR2 است که باعث می شود با صرف هزینه های کمتر مصرف برق به سرعت بالاتر Clock Speed دست پیدا کنیم. با وجود زمان تاخیر بالاتر این رم ها، مزیت فرکانس بالا باعث بهتر عمل کردن این دسته از رم ها نسبت به نسل پیشین آنها شده است. این خصوصیت هنگامی ملموس تر می شود که اورکلاک این رم ها را تجربه کنید. با این حال بعد از ماه August 2010 بازار رم ها به دست DDR3 ها افتاده است.
 15. RAM

    تفاوت حافظه کش با رم Cache RAM   آیا حافظه کش پردازنده از نوع رم است؟ حافظه کش پردازنده که در فارسی به آن حافظه نهان هم گفته می شود با حافظه RAM تفاوت هایی دارد. هر چند که این حافظه همانند RAM الکترونیکی است ولی سرعت بسیار بیشتری نسبت به آن است. این حافظه به دلیل ساختار خاص خود اطلاعات خود را با سرعت بسیار بالا منتقل می کند. به همین دلیل هم در کنار پردازنده و برای محاسبات درونی آن به کار می رود. البته چنین حافظه ای نسبت به RAM بسیار گران تر است و به همین دلیل در کامپیوترهای معمولی اندازه آن بسیار کوچک تر از رم است.